Aleister Crowley

Liber alef – wydawnicza zapowiedź

15 września 2017

Liber alef – wydawnicza zapowiedź

liber-alef-i-wydanie

Liber alef Aleistera Crowleya ukazała się dopiero na początku lat sześćdziesiątych, ponad czterdzieści lat od jej skomponowania. Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie doszło do wydania książki. Strona tytułowa podaje datę 23 sierpnia 1961 roku, lecz stopka redakcyjna – rok 1962. Opublikowano ją nakładem Thelema Publishing Company, wydawnictwa założonego przez Karla Germera w Kalifornii, lecz wydrukowano w Brazylii, dzięki staraniom Marcelo Motty. Obaj panowie byli odpowiedzialni za redakcję książki oraz napisanie krótkiego wstępu. Możemy przypuszczać, że książkę dystrybuowano z Brazylii i to prawdopodobnie Motta skomponował – na podstawie streszczenia Crowleya – tekst poniższej reklamówki. Świadczy o tym charakterystyczny dla niego infantylny styl. To on także przygotował erratę do pierwszego wydania, w której – po wyliczeniu błędów w książce – czytamy: „Neofita odpowiedzialny za druk został stosowanie ukarany za zaniedbanie obowiązków.” Cóż, zdaje się, że wszechświat postanowił się zemścić za zbyt gorliwe karanie Neofitów, ale to już inna historia…

alef-reklamowka

LIBER ALEF

KSIĘGA MĄDROŚCI LUB SZALEŃSTWA

ALEISTERA CROWLEYA

(Mistrza Theriona)

 W naszych czasach nie było drugiego człowieka, który za życia spotkał się z takimi atakami, a po śmierci oczernianiem. Nikt jednak nigdy nie zaprzeczył, nawet najgorsi wrogowie, że Aleister Crowley był czołowym znawcą okultyzmu i prawdopodobnie ostatnim praktykiem żyjącym na Zachodzie. Swą encyklopedyczną wiedzę na temat magii, mistycyzmu, religii i symbolizmu przekazywał klarownie, dokładnie i obiektywnie. To, co Bławatska uczyniła dla wschodniej tradycji ezoterycznej, Crowley uczynił dla zachodniej. Ale jakże mściwie! Odsłonił wszystkie sekrety, zazdrośnie strzeżone przez pomniejszych wtajemniczonych członków lokalnych zakonów, czym zaskarbił sobie ich nienawiść i zjadliwość.

Liber alef została napisana w 1918 roku i jest dowodem na magiczną, duchową i życiową mądrość Crowleya. Przez wiele lat do maszynopisu mieli dostęp jedynie odważni sympatycy tego osobliwego i niesamowitego „niegodziwca”. Studenci Crowleya marzyli o publikacji tego tekstu w formie książkowej. Autor próbował wydać go dwukrotnie i za każdym razem na przeszkodzie stawały mu przedziwne okoliczności. Ostatnim razem, w 1947 roku, druk był już niemal ukończony, lecz Crowley zmarł (i prawdopodobnie poszedł do piekła), zanim książkę obłożono i wydano.

Wyliczanie przestępstw, jakich miał się dopuścić Crowley nie skończyło się wraz z jego śmiercią. Do tej pory pojawiają się książki i artykuły, w których nazywa się go satanistą, zboczeńcem, mordercą, narkomanem, zdrajcą, szpiegiem i szaleńcem. Nawet członkowie niektórych okultystycznych grup nadal są przekonani, że „czciciele Crowleya” zjadają dzieci… Otrząśnijmy się, zaparzmy herbatę i porozmawiajmy o cudownych efektach, jakie przynosi praktyka jogi…

Liber alef to książka niezwykła, wymagająca wieloletnich głębokich i cierpliwych studiów. Znajdziesz w niej wszystko to, co Aleister Crowley miał do powiedzenia na temat magii, mistycyzmu, psychologii, filozofii, świata, Boga i człowieka. I kobiety! Znajdziesz tu również omówienie takich zagadnień, jak: zazdrośnie strzeżone formuły wysokiej magiji, inicjacyjna interpretacja snów, natura i technika podróży astralnej, moce sfinksa, śmierć i reinkarnacja, mistyczny rozwój, czarni bracia, duchowa natura kobiety, oddziaływanie kosmicznych sił, rozwój adepta, sztuka alchemii, trening umysłu, wykorzystanie kabały, właściwe zarządzanie swymi wehikułami na wszystkich planach egzystencji… To tylko niektóre z tematów tej książki, a każdy z nich omówiono dokładnie na ledwie jednej stronie bądź mniej. Powiesz, że to niemożliwe. Kup zatem książkę i ją przeczytaj. Zobaczysz, że jest tak, jak w tym opisie. Każdy rozdział (a jest ich 208) zajmuje nie więcej, jak jedną stronę. Każdy zawiera skoncentrowaną esencję, o której pomniejsi ludzie musieliby napisać setki opasłych tomów.

Podtytuł – (mądrość lub) szaleństwo – może odnosić się do tych rozdziałów, których znaczenie będzie zrozumiałe jedynie przez wtajemniczonych, ostrożnie nauczonych w użyciu języka, który pretensjonalnych czytelników zmyli, a pruderyjnych zaszokuje. To tacy ludzie nazwą tę księgę szaloną. Nie wyjawimy za wiele, kiedy dodamy, że to monumentalne i profetyczne dzieło oferuje klucz do wiedzy przeznaczonej dla przyszłych pokoleń.

reklamy