Aleister Crowley

Duchowy testament Bestii

1 grudnia 2017

Duchowy testament Bestii

 

Kilka miesięcy przed śmiercią, a dokładnie 30 maja 1947 roku Aleister Crowley napisał list do swego dziesięcioletniego wówczas syna, Aleistera Ataturka MacAlpine’a. Treść tego listu można śmiało uznać za duchową ostatnią wolę Bestii 666, Proroka Nowego Eonu i Poety, który zgodnie z życzeniem, został pochowany w bezimiennym grobie.

crowley-z-synem

Czyń wedle swej woli będzie całym Prawem.

Mój drogi Synu,

To pierwszy list od Twojego ojca, a zatem jego treść będzie istotna. Proszę, zachowaj go i weź do serca me słowa.

Po pierwsze, chciałbym byś wiedział, jak bardzo jestem szczęśliwy, kiedy mogę się z Tobą kontaktować. Czuję, że muszę poświęcić dużo czasu nad Twoją karierą. Ucieszyło mnie niezmiernie, kiedy dowiedziałem się, że chcesz uczyć się czytać, co oczywiście wiąże się z nauką pisania. W tej kwestii słowo ostrzeżenia: dziś dzieci uczy się, jak równo stawiać literki. To zły pomysł. Musisz pisać w taki sposób, by Twój charakter pisma odzwierciedlał Twoją osobowość.

Chciałbym teraz powiedzieć Ci coś o Tobie. Jednym z Twych przodków był książę miejsca w Bretanii zwanego La Querouaille. Przybył do Anglii wraz z księciem Richmond, który był prawowitym kandydatem do angielskiego tronu, by pomóc w przegnaniu uzurpatora, Ryszarda III. Od tamtych czasów nasza rodzina wielokrotnie odciskała niewielkie ślady w historii świata. Chcę, żebyś wziął to do siebie. Chcę byś czuł się dumny, że pochodzisz z takiej rodziny. Rewolucja francuska i inne katastrofy sprawiły, że księstwa już praktycznie nie istnieją, ale w duchu możesz być nadal księciem i chcę, żebyś zachowywał się właśnie, jak na księcia przystało. Musisz być wielkoduszny, hojny, szlachetny, a przede wszystkim nieustraszony. Z tego to powodu nie możesz kłamać, ponieważ kłamiąc pokażesz, że boisz się człowieka, do którego kierujesz swe słowa. Nie chcę, byś bał się kogokolwiek. To wszystko w tej kwestii.

Teraz kilka słów na temat Twej edukacji. Proszę, byś uczył się łaciny. Po pierwsze, każdy kto zna ten język, lepiej opanowuje i rozumie język angielski. Dzięki temu będziesz mógł dociekać znaczenia słów, których nie znasz. Po drugie, jeśli opanowałeś łacinę, z łatwością nauczysz się francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i portugalskiego, ponieważ wszystkie te języki, jak i angielski, wywodzą się z łaciny. Po trzecie, i najważniejsze, olbrzymia nieświadoma część Twego umysłu, została ukształtowana przez dzieła łacińskich i greckich pisarzy. To sugeruje, że powinieneś także nauczyć się greki. Jeden z największych starożytnych mędrców powiedział „Poznaj siebie”, a nauka łaciny pozwoli Tobie poznawać siebie dzięki temu, o czym pisałem powyżej. Sądzę, że to bardzo ważne. Wielu ludzi powie Ci, że w życiu łacina w ogóle nie jest przydatna. Mają rację, jeśli chcesz zostać przeciętnym człowiekiem, który zajmuje się handlem albo zostaje urzędnikiem w banku. Ale ty jesteś przecież dżentelmenem, a jeśli chcesz być wykształconym dżentelmenem, musisz znać łacinę.

Jest jeszcze jedna sprawa, o której chciałbym napisać. Byłoby wspaniale, gdybyś nauczył się grać w szachy. To nie tylko doskonały sposób na ćwiczenie umysłu, ale i jedyna gra ze wszystkich gier na świecie, w którą można grać do końca życia. Możesz czerpać z niej tyle samo przyjemności, mając sześćdziesiąt lat, jak grałeś w nie mając lat dwadzieścia.

Myślę, że to wszystko, o czym chciałem Tobie dziś powiedzieć. Mam nadzieję, że dasz radę napisać do mnie samodzielnie. Widzisz, nie będziemy mieli okazji często rozmawiać twarzą w twarz, a jestem pewien, że będziesz miał do mnie wiele dobrych pytań. Będziesz mógł je zadać, kiedy zaczniesz biegle posługiwać się w piśmie.

To przypomina mi o jeszcze jednym. Najlepszymi wzorcami w języku angielskim są dzieła Szekspira i Stary Testament, szczególnie Księga Hioba, Księga Psalmów, Księga Przysłów, Księga Koheleta i Pieśń nad pieśniami. Byłoby doskonale, gdybyś nauczył się ich na pamięć. To samo tyczy się najlepszych sztuk Szekspira. Dzięki temu stworzą one podstawę Twego stylu. Najlepszą cechą w pisaniu jest właśnie styl. To on sprawi, że ludzie będą lubić Cię czytać i rozpoznawać, że używasz doskonałych fraz w najlepszy możliwy sposób. Będziesz musiał poświęcić nieco czasu na opanowanie gramatyki, składni, a także logiki. Logika jest nauką i sztuką używania słów, a także uczy, jak właściwie myśleć i nie popełniać pomyłek w rozumowaniu. Dziś wielu ludzi popełnia takie błędy, ponieważ nie przeszli treningu, który proponuję.

Dogi Synu, kończę ten list z nadzieję, że posłuchasz moich porad.

Miłość jest prawem, miłość podług woli.

Twój kochający ojciec

crowley-w-hastings